Το φράγμα του Αναβάλου, κοντά στο Κιβέρι της Αργολίδας, επισκέφθηκε το πρωί της Παρασκευής ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ – Κινήματος Αλλαγής, Νίκος Ανδρουλάκης. Είχαν προηγηθεί πολλά δημοσιεύματα τον τελευταίο καιρό και αρθρογραφία, για τα προβλήματα που υπάρχουν με το έργο, αλλά και τις δυνατότητες των πηγών.
Όπως δήλωσε ο Νίκος Ανδρουλάκης: «Η λειψυδρία και η κλιματική κρίση πλήττουν απ’ άκρη σε άκρη τη χώρα. Για αυτό, λοιπόν, η διαχείριση των υδάτινων πόρων είναι ένα πολύ κρίσιμο ζήτημα» τόνισε».
![Ανάβαλος](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/08/anavalos-1-1024x576.jpg)
Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, σε δηλώσεις του από το φράγμα που βρίσκεται κοντά στο Κιβέρι, επισήμανε ότι για το εν λόγω αρδευτικό έργο την περίοδο 2010 – 2014, εγκρίθηκαν και υλοποιήθηκαν μελέτες συνολικού προϋπολογισμού άνω των 90 εκατομμυρίων ευρώ, ωστόσο τα έργα παραμένουν ημιτελή.
![Ανάβαλος](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/08/anavalos-2-1024x576.jpg)
«Και σε αυτή την περίπτωση είμαστε αντιμέτωποι με έναν ακόμα κακό κυβερνητικό σχεδιασμό. Έχουμε χρέος σε αυτήν τη νέα εποχή που η διαχείριση υδάτων και η ενέργεια είναι πολύ κρίσιμα ζητήματα για την ανθεκτικότητα της εγχώριας παραγωγής, αλλά και για την καθημερινή ζωή εκατομμυρίων Ελλήνων πολιτών, να έχουμε ολοκληρωμένο σχέδιο ώστε η χώρα μας να είναι και ανταγωνιστική και ανθεκτική στην κλιματική κρίση και τις μεγάλες παγκόσμιες προκλήσεις» κατέληξε.
Ο κος Ανδρουλάκης συνεχίζει την περιοδεία του στην Αργολίδα.