Στο μέτωπο της πυρκαγιάς στην Κορινθία βρέθηκε ο Περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός, όπου πραγματοποιήθηκε σύσκεψη υπό τον Υπουργό Βασίλη Κικίλια για τον συντονισμό των δράσεων.
Καλύτερη είναι η εικόνα που παρουσιάζει η φωτιά σε σχέση με την κατάσταση που επικρατούσε στην περιοχή λίγες ώρες νωρίτερα, καθώς όπως μετέδωσε η ΕΡΤ στο βραδινό δελτίο ειδήσεων υπάρχουν μικρές εστίες οι οποίες κατά τόπους αναζωπυρώνονται.
![ptoxos nemea fotia 1 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/07/ptoxos-nemea-fotia-1-1-768x1024.jpg)
Μάλιστα ο καπνός από τη φωτιά της Στιμάγκας έκρυψε τον ήλιο στο Ναύπλιο, επιβαρύνοντας την ατμόσφαιρα.