Φθάνουν τους 40 οι αθλητικοί χώροι στην Περιφέρεια Πελοποννήσου που κατασκευάστηκαν ή στους οποίους έγιναν σημαντικές παρεμβάσεις στην διάρκεια της θητείας μας, σημείωσε μεταξύ άλλων ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας, στον σύντομο χαιρετισμό του το απόγευμα προχθές Τετάρτη 23 Αυγούστου, στη Νεστάνη, κατά την εκδήλωση εγκαινίων του γηπέδου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αρκαδίας, το οποίο κατασκευάζει η Περιφέρεια.
Ο περιφερειάρχης, με την αφορμή αυτή, επισήμανε ότι προχωρεί η διαδικασία και για την δημιουργία του αθλητικού κέντρου στην Γορτυνία, όπου στην περιοχή, στα όρια Νυμφασίας – Βυτίνας, η Περιφέρεια έχει διασφαλίσει σημαντική έκταση προκειμένου να δημιουργηθεί σε αυτή η εν λόγω υποδομή.
![Γήπεδο Νεστάνη (3)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/08/Γήπεδο-Νεστάνη-3.jpg)
Παράλληλα, ο Π. Νίκας τόνισε τη σημασία που έχει για τη νεολαία κάθε περιοχής η ύπαρξη χώρων άθλησης, οι οποίοι της δίνουν διεξόδους και βοηθούν στην κοινωνικοποίηση, στην ομαδικότητα, στη συνεργασία.
Ωστόσο, ο περιφερειάρχης εξέφρασε και τον προβληματισμό του καθώς η προσπάθεια της Περιφέρειας, για την δημιουργία ή την αναβάθμιση αθλητικών εγκαταστάσεων ώστε να καλύπτουν διεθνείς προδιαγραφές, δεν έτυχε χρηματοδότησης από την πολιτεία, “μόνο υποσχέσεις λάβαμε” δήλωσε χαρακτηριστικά ο Π. Νίκας.
Τέλος, αναφερόμενος ειδικότερα στην Αρκαδία και στον χώρο του ποδοσφαίρου, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου επισήμανε την εξαιρετική εκπροσώπηση της Περιφέρειας από τον Αστέρα Τρίπολης στην μεγάλη κατηγορία, αλλά και διεθνώς, αναφερόμενος στη συνεχή προσπάθεια που καταβάλλεται από τους ιδιοκτήτες της αρκαδικής ΠΑΕ.
![Γήπεδο Νεστάνη (1)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/08/Γήπεδο-Νεστάνη-1.jpg)
Παρέστησαν επίσης οι αντιπεριφερειάρχες Μανώλης Σκάντζος και Χρήστος Λαμπρόπουλος, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Αρκαδίας Σταύρος Γεωργόπουλος -στον οποίον ο περιφερειάρχης παρέδωσε και έναν απινιδωτή-, ο πρόεδρος της Νεστάνης Βασίλης Σπέντζος, η διοίκηση του ΕΠΣΑ, ο πρόεδρος του Αστέρα Τρίπολης Γιώργος Μποροβήλος, αντιδήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι της Τρίπολης κ.α.
Σημειώνεται ότι στο γήπεδο της ΕΠΣ Αρκαδίας, στη Νεστάνη, εξελίσσεται αυτό το χρονικό διάστημα η δεύτερη εργολαβία στην οποία περιλαμβάνονται ο φωτισμός και οι λοιπές ηλεκτρολογικές υποδομές, οι κερκίδες, τα αποδυτήρια, τα δημοσιογραφικά θεωρεία κ.α.