Για όσους δεν τα καταφέρνουν να πληρώσουν τους λογαριασμούς νερού μέσω του υπολογιστή τους, η ΔΕΥΑ Ναυπλίου για την εξυπηρέτηση του κοινού τοποθετεί σε διάφορα σημεία του Δήμου αυτόματα μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών.
![μηχάνημα είσπραξης λογαριασμών 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/08/μηχάνημα-είσπραξης-λογαριασμών-1.jpg)
Μέσω μιας οθόνης ο πολίτης επιλέγει την υπηρεσία που θέλει. Σκανάρει τον λογαριασμό του στο κάτω μέρος και στην συνέχεια περνά την πιστωτική του κάρτα ή το τηλέφωνό του (εφ όσον διαθέτει ηλεκτρονικό πορτοφόλι) από μια σχισμή και όλα είναι έτοιμα.
![μηχάνημα είσπραξης λογαριασμών 3](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/08/μηχάνημα-είσπραξης-λογαριασμών-3.jpg)
Χωρίς αναμονές στο κισσέ της υπηρεσίας και χωρίς την ανάγκη μετρητών. Η επίσημη ημέρα έναρξης της λειτουργίας καθώς και στα σημεία που θα μπορούν να γίνονται πληρωμές αναμένεται να ανακοινωθούν σύντομα.