Με την ευκαιρία των εορταστικών εκδηλώσεων για την Παναγία την Τριχερούσα, η εικόνα της οποίας βρίσκεται στον Ι.Ν. Θεομάνας-Οδηγήτριας στη Νέα Κίο και η σύναξή της τελείται κάθε χρόνο στις 12 Ιουλίου, πραγματοποιήθηκε σχετική εκδήλωση με τη συμμετοχή του Λυκείου των Ελληνίδων – παράρτημα Άργους και του Βυζαντινού Χορού «Άγιος Πέτρος Επίσκοπος Άργους».
Το 1952 οικοδομήθηκε η δεύτερη εκκλησία, αφιερωμένη στην Παναγία Θεομάνα – Οδηγήτρια, η οποία είναι πολιούχος της Νέας Κίου, και γιορτάζει στις 23 Αυγούστου κατά την Απόδοση της εορτής της Κοίμησης.
![Η Νέα Κίος γιορτάζει την Παναγία την Τριχερούσα 3](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/07/Η-Νέα-Κίος-γιορτάζει-την-Παναγία-την-Τριχερούσα-3-1024x575.jpg)
Εκεί βρίσκονται οι εικόνες της Θεομάνας – Οδηγητρίας, της Κουκουζέλισσας – Τριχερούσας, της Ευαγγελιστρίας, της Πορταΐτισσας και των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης οι οποίες διασώθηκαν από την Κίο της Μικράς Ασίας, ενώ στις 12 Ιουλίου γιορτάζει η Παναγία Τριχερούσα ή Κουκουζέλισσα.
![Η Νέα Κίος γιορτάζει την Παναγία την Τριχερούσα 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/07/Η-Νέα-Κίος-γιορτάζει-την-Παναγία-την-Τριχερούσα-1-1024x576.jpg)
Την εκδήλωση παρακολούθησε ο κ. Παναγιώτης Σκούφης, πρόεδρος της ΚΕΔΑΜ του Δήμου Άργους-Μυκηνών, ο οποίος στάθηκε αρωγός στη διοργάνωση της εκδήλωσης.