«Στηρίζουμε τους συλλόγους των Αρκάδων που δραστηριοποιούνται, τόσο στα χωριά όσο και στην Αθήνα, αναγνωρίζοντας την διαχρονική τους προσφορά στον τόπο και τον πολιτισμό μας», ανέφερε ο Χρήστος Λαμπρόπουλος, αντιπεριφερειάρχης Διοικητικών Οικονομικών Εκπαιδευτικών Θεμάτων και Δίκαιης Μετάβασης, χαιρετίζοντας στην εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συλλόγου Ακοβιτών Αθήνας – Πειραιά “Ο Αγιος Γεώργιος”, την Κυριακή 8 Ιανουαρίου, στην αίθουσα της Παγγορτυνιακής Ενωσης στην Αθήνα.
Ο Χρ. Λαμπρόπουλος, αφού ευχήθηκε για τον νέο χρόνο στα μέλη του συλλόγου και στους παρευρισκόμενους, ανέφερε πως η περιφερειακή Αρχή τον συνέδραμε οικονομικά τόσο για την επετειακή έκδοση των “Ακοβίτικων Νέων” η οποία είχε αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, όσο και για την τοποθέτηση προτομής του Γενναίου Κολοκοτρώνη στο ‘Ακοβο, τα αποκαλυπτήρια της οποίας έγιναν τον Σεπτέμβριο του 2021.
![Η Π.Π. στηρίζει τους συλλόγους των Αρκάδων](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/01/Η-Π.Π.-στηρίζει-τους-συλλόγους-των-Αρκάδων-3-1024x768.jpg)
![Η Π.Π. στηρίζει τους συλλόγους των Αρκάδων](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/01/Η-Π.Π.-στηρίζει-τους-συλλόγους-των-Αρκάδων-2-1024x768.jpg)
![Η Π.Π. στηρίζει τους συλλόγους των Αρκάδων](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/01/Η-Π.Π.-στηρίζει-τους-συλλόγους-των-Αρκάδων-1-1024x768.jpg)
Ο αντιπεριφερειάρχης έκανε ιδιαίτερη αναφορά στη στήριξη ευρύτερα του λεκανοπεδίου της Μεγαλόπολης, στο πλαίσιο της μετάβασης στην μεταλιγνιτική περίοδο και διαβεβαίωσε για τη συνεχή στήριξη προς τους συλλόγους «αφού η συνεισφορά τους είναι ανεκτίμητη και θα πρέπει να στηρίζονται και από την πολιτεία, αλλά και από τα ίδια τα μέλη τους».