Ανακοίνωση εξέδωσε το Κίνημα Χριστιανική Δημοκρατία για την επέτειο του Πολυτεχνείου υπενθυμίζοντας ότι «τιμούμε τους ήρωες του Πολυτεχνείου μιμούμενοι το παράδειγμά τους, διότι η τιμή του μάρτυρα είναι η μίμησή του». Η Χριστιανική Δημοκρατία, τονίζει τη μεγάλη συμβολική αξία της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, την οποία και είχε στηρίξει δημόσια το 1973, με τις συνέπειες για το κίνημα να είναι άμεσες και ραγδαίες.
![Εφημερίδα Χριστιανική](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/11/Εφημερίδα-Χριστιανική-729x1024.jpg)
Είναι χαρακτηριστικό πως το τελευταίο φύλλο της «Χριστιανικής» κυκλοφόρησε στις 20 Νοεμβρίου 1973, με ένα κείμενο όπου η εξέγερση των φοιτητών αποκαλούνταν «το νέο Μεσολόγγι της αθάνατης ελληνικής νεολαίας». Έπειτα από τη δημόσια υποστήριξη της εξέγερσης η εφημερίδα έκλεισε οριστικά στις 8 Δεκεμβρίου από τον Ιωαννίδη, με τον πρόεδρο και ιδρυτή της Νίκο Ψαρουδάκη να εξορίζεται. Όπως αναφέρει η ανακοίνωση της Χριστιανικής Δημοκρατίας, το κίνημα «είχε εξαρχής θεωρήσει τα αιτήματα των συγκεντρωμένων φοιτητών δίκαια και είχε γράψει δημόσια μέσω της εφημερίδας ότι πρέπει να ικανοποιηθούν άμεσα».
![Εφημερίδα Χριστιανική 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/11/Εφημερίδα-Χριστιανική-1.jpg)
Πρόκειται, ωστόσο, για αιτήματα που παραμένουν αδικαίωτα μέχρι και σήμερα. Τότε η εξουσία ήταν τυραννία, και σε τυραννία μετατρέπεται κάθε εξουσία που δεν αποβλέπει στο κοινό καλό, αλλά στην ευημερία των εξουσιαστών και των ευνοούμενών τους. Τότε είναι που πρέπει η κοινωνία να μιμείται το σθένος των ηρώων, κάτι που, όπως αναφέρει η Χριστιανική Δημοκρατία, πρέπει να γίνει και σήμερα, με τη μίμηση του παραδείγματος των ηρώων του Πολυτεχνείου γιατί «η τιμή του μάρτυρα είναι η μίμησή του».