Το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Επιδαύρου γέμισε με μοναδικές εικόνες την Αργολίδα. Από τις 9 έως τις 12 Νοεμβρίου 2022, κάτοικοι και επισκέπτες της περιοχής είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν με ελεύθερη είσοδο όλες τις προβολές ταινιών στο Πνευματικό Κέντρο Αγίου Βασιλείου στο Λυγουριό. Η “Μήδεια” του Δημήτρη Αθανίτη κέρδισε τα 3 πρώτα μεγάλα βραβεία του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Επιδαύρου.
Τα βραβεία
Καλύτερη Ταινία – Βραβείο Cosmocinema
Καλύτερος Σκηνοθέτης
Καλύτερη Ηθοποιός
![Μήδεια 1ο Φεστιβάλ Επιδαύρου](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/11/Μήδεια-1ο-Φεστιβάλ-Επιδαύρου-1024x575.jpg)
![Μήδεια 1ο Φεστιβάλ Επιδαύρου 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/11/Μήδεια-1ο-Φεστιβάλ-Επιδαύρου-1-1024x575.jpg)
Ο Δημήτρης Αθανίτης που ήταν παρών και παρέλαβε τα βραβεία από τον Δήμαρχο Επιδαύρου Τάσο Χρόνη, δήλωσε ότι “αυτή τη στιγμή η “Μήδεια” συμμετέχει και στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης αλλά εγώ επέλεξα να είμαι εδώ’’.