Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών « Δραματική Τέχνη και Παραστατικές τέχνες στην Εκπαίδευση και τη Δια Βίου Μάθηση » του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, σε συνεργασία με το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ναυπλίου διοργανώνουν Θεατροπαιδαγωγικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Τα μαγικά μαξιλάρια».
Στόχος του προγράμματος είναι η έκφραση κι η επικοινωνία μέσα από την ευεργετικότητα της δραματοποίησης, ως εναλλακτικού τρόπου συλλογικότητας, κοινωνικοποίησης και ψυχαγωγίας, αφομοιώνοντας μηνύματα κι αξίες και προάγοντας την αυτογνωσία και την ενσυναίσθηση.
![αφίσα θεατροπαιδαγωγικού](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/05/αφίσα-θεατροπαιδαγωγικού.jpeg)
Την ομάδα εμψυχώνουν οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες:
Βασιλική Φράγκου, Παναγιώτα Πολυμενάκου
Με την εποπτεία της Ομότιμης Καθηγήτριας: Άλκηστις Κοντογιάννη