Την Τρίτη 3 Μαΐου τελείται η εορτή του Πολιούχου και Προστάτου της πόλης Αγίου Πέτρου Επισκόπου Άργους του Θαυματουργού. Το εσπέρας της παραμονής, Δευτέρα 2 Μαΐου και ώρα 7 μ.μ. στον Καθεδρικό Ιερό Ναό Αγίου Πέτρου, θα ψαλεί Μέγας Πολυαρχιερατικός Εσπερινός και περί την 9.00 μ.μ. θα γίνει λιτάνευση των Ιερών Λειψάνων και της Ιεράς Εικόνας.
Την ημέρα της Εορτής 7 π.μ. ο Όρθρος και στη συνέχεια πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία.
Των εορταστικών εκδηλώσεων θα προεξάρχει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδος κ.κ. Νεκτάριος.
![Άγιος Πέτρος Επίσκοπος Άργους](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/Άγιος-Πέτρος-Επίσκοπος-Άργους.jpg)
![Άγιος Πέτρος ο Άργους – Φώτης Κόντογλου](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/Άγιος-Πέτρος-ο-Άργους-–-Φώτης-Κόντογλου.jpg)