Στο Δημαρχείο Κρανιδίου, τη Τετάρτη 20 Οκτωβρίου, ανατέθηκε σε ανάδοχο και υπογράφηκε η Σύμβαση Έργου «Κατεδαφίσεις Επικίνδυνων Ετοιμόρροπων Κτισμάτων», προϋπολογισμού 69.984,15 €. Το έργο χρηματοδοτείται από ίδιους πόρους και είναι καταχωρημένο στο Τεχνικό Πρόγραμμα και τον Προϋπολογισμό του Δήμου Ερμιονίδας.
![Ο Γιάννης Γεωργόπουλος κατά την υπογραφή σύμβασης έργου στο Δήμο Ερμιονίδας](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/IMG_20211021_111442-1024x768-1.jpg)
Με αυτή την σύμβαση προβλέπεται να εκτελεστούν εργασίες για την κατεδάφιση όλων των κτισμάτων που έχουν κριθεί κατεδαφιστέα από την αρμόδια επιτροπή και έχουν ολοκληρωθεί οι απαιτούμενες διαδικασίες. Παράλληλα η διαδικασία κρίσης για κατεδαφίσεις ετοιμόρροπων κτιρίων, θα συνεχιστεί και για άλλα κτήρια από την αρμόδια επιτροπή.
Η επικινδυνότητα κτηρίων κρίνεται πολύ σοβαρός λόγος προτεραιοποίησης έργων, διότι η ασφάλεια των δημοτών είναι υψίστης σημασίας.
![Σύμβαση έργου για κατεδαφίσεις στο Δήμο Ερμιονίδας](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/κατεδαφισεις-724x1024-1.jpeg)