Ξυστά από τη Μεσσηνία πέρασε ο Κινέζικος Πύραυλος που έπεσε τελικά στον Ινδικό Ωκεανό. Μάλιστα, η πολιτική προστασία στη χώρα μας παρέμεινε σε επιφυλακή, έως ότου γνωστοποιηθεί ότι τα απομεινάρια του κινεζικού πυραύλου δεν αποτελούν πλέον απειλή εφόσον κατέληξαν στον Ινδικό Ωκεανό.
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/kinezikos-pyraulos-1.jpg)
Ωστόσο, είχαν περάσει αρκετές ώρες αγωνίας αφού σύμφωνα με το Σύλλογο Αστροφυσικής Ασέας η Ελλάδα βρισκόταν μέσα στην τελευταία εκτιμώμενη τροχιά πτώσης του πυραύλου.
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/Pyraylos.jpg)
Συγκεκριμένα ο Σύλλογος στις 1:10 τα ξημερώματα της Κυριακής 9 Μαΐου, σημείωσε σε ανάρτησή του που συνοδευόταν από σχετικό χάρτη: «Κάθε σημειωμένο σημείο της τροχιάς αντιστοιχεί σε 5 λεπτά πτήσης. Η τελευταία ανακοίνωση από την αμερικάνικη υπηρεσία διαστημικής τηλεπισκόπησης υπολογίζει την επανείσοδο στις 05.04 (σε 4 ώρες) λίγο πριν το σημείο εισόδου πάνω από τη Μεσσηνία. Η αβεβαιότητα είναι ακόμα σημαντική αλλά είναι πλέον πιθανό, το φαινόμενο να είναι ορατό από Πελοπόννησο και Κρήτη».
Το γεγονός είχε ήδη κινητοποιήσει την Πολιτική Προστασία η οποία ήταν σε επιφυλακή όπως αποδεικνύει και το παρακάτω έγγραφο:
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/Pyraylos-popro.jpg)
Τελικά τα απομεινάρια του κινέζικου πυραύλου πέρασαν από την Κρήτη στις 5.11 και κατέπεσαν στις 5.24, στον Ινδικό ωκεανό, δυτικά του αρχιπελάγους των Μαλδίβων. Η χρονική διαφορά φαίνεται μικρή, αλλά η απόσταση είναι τεράστια, εξαιτίας της μεγάλης ταχύτητας του. Και κάπως έτσι μπήκε τέλος στην αγωνία όλων!