Επιτέλους θα μπουν τα φανάρια στις θανατηφόρες διασταυρώσεις του Ναυπλίου το επόμενο διάστημα, μετά από πολύ καιρό.
Όπως ανακοίνωσε ο δήμαρχος Δ. Κωστούρος, πρόκειται να ξεκινήσουν οι διαμορφώσεις των κόμβων Αγ. Αδριανού – Χαρ. Τρικούπη και Αγ. Ανδριανού – Μεσολογγίου για την εγκατάσταση φωτεινών σηματοδοτών.
![Σχέδιο κόμβου Αγίου Ανδριανού και Χαριλάου Τρικούπη στο Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/sxedio-komvos-ag-andrianoy-trikoupi.jpg)
![Σχέδιο διαμόρφωσης Κόμβου Αγίου Ανδριανού και Μεσολογγίου στο Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/sxedio-ag-andrianou-mesologgiou.jpg)
Συγκεκριμένα, όπως προβλέπεται θα γίνει οριοθέτηση λωρίδων σε κάθε πρόσβαση, διαμόρφωση πεζοδρομίων, δια πλάτυνση των πεζοδρομίων όπου είναι αναγκαίο και εσοχή για τον καθορισμό θέσεων στάθμευσης.
Ακόμη, προσδιορίζεται η απαιτούμενη διαγράμμιση του οδοστρώματος και των διαβάσεων πεζών, καθώς και η θέση των απαιτούμενων νέων πινακίδων.
![Οδός Μεσολογγίου στο Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/mesologgiou.jpg)
![Οδός Χαριλάου Τρικούπη στο Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/xar-trikoupi.jpg)
Στόχος είναι η προστασία των πολιτών, η βελτίωση της οδικής ασφάλειας και η ρύθμιση της κυκλοφορία, αλλά παράλληλα και η διευκόλυνση των παρόδιων χρήσεων, οι οποίες σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης αντιμετώπιζαν δυσκολίες.
Να σημειωθεί ότι και στις δύο διασταυρώσεις που πρόκειται να γίνουν οι παρεμβάσεις, έχουν σημειωθεί πολλά τροχαία ατυχήματα.