Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η δεύτερη φάση της επιχείρησης εξουδετέρωσης πυρομαχικών, τα οποία βρίσκονται βυθισμένα πλησίον του λιμενοβραχίονα, στο λιμάνι της Μονεμβασιάς, από ομάδα Εξουδετέρωσης Ναρκών (ΟΕΝ) της διοίκησης Υποβρυχίων Καταστροφών.
Η εξουδετέρωση αφορά σε μεγάλο αριθμό βλημάτων του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και η καταστροφή τους περιλαμβάνει την αποκόλληση και ανάσυρση από τον πυθμένα, τη μεταφορά σε ασφαλές καθορισμένο σημείο και την εξουδετέρωση με ελεγχόμενη έκρηξη.
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/04/eksoudeterosi-vlimaton-sti-monemvasia-3.jpg)
Οι «πολεμικές» επιχειρήσεις διεξάγονται σε πολλαπλές φάσεις έως ότου ολοκληρωθεί η εξουδετέρωση του συνόλου των βλημάτων. Όλες οι φάσεις της επιχείρησης εκτελούνται σε συνεργασία με το Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή, την Ελληνική Αστυνομία και τον Δήμο Μονεμβασιάς.