banner home design 800x400

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Διομήδης από τον Ολυμπιακό

Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή στην Handball Premier, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν με 33-29

Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή στην Handball Premier, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν με 33-29 του Διομήδη Άργους στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης και να κάνουν το «2/2» στο πρωτάθλημα, μετά και τη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο ματς της σεζόν 2024-25 και δεύτερο στο πρωτάθλημα, οι Πειραιώτες συνέχισαν τις πολύ καλές εμφανίσεις, κυριάρχησαν κόντρα στο Διομήδη και έφτασαν σε μία άνετη εντός έδρας επικράτηση.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 5-3 και 6-4, αλλά σταδιακά, ανέβασε «στροφές» και έκανε την ανατροπή (7-6), με τον Παπάζογλου στην κόντρα, στο 10:18. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και έφτασαν στο +4 (11-7), με φοβερό γκολ του Σάββα, στο 15:36, με τον Μιχαηλίδη να «γράφει» το 13-9, στο 18ο λεπτό.

Ο Πασσιάς ήταν αυτός που έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (14-9) στους Ερυθρόλευκους, με τη συμπλήρωση 21 λεπτών, ενώ ο Παπαβασίλης «χτύπησε» στην κόντρα, στο 22:53, για το 16-10. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το +6 (18-12), με τον Τζηρά, στο 25:56, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι, με 4-0 σερί, μείωσαν στα δύο γκολ, για το 18-16 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα (35:30) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +6 (22-16), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά, με τον Βέγιν να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (27-20), με ωραίο γκολ, στο 40:10. Το προβάδισμα των πρωταθλητών «άνοιξε» ακόμη περισσότερο, με τον Βίντα να σκοράρει, για το +9 (30-21), στο 45ο λεπτό, αλλά ο Διομήδης μείωσε σε 31-24. Ο Σάββας «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό επιθετικά, αφού «έγραψε» το 32-24 (54:12) και το 33-25 (54:50), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν για τελικό 33-29 στην Ηλιούπολη.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 10-7, 13-9, 17-11, 18-16 (ημχ), 21-16, 26-20, 30-21, 31-23, 33-25, 33-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Παπαβασίλης 4, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπάζογλου 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς, Βέγιν 5, Λιάπης 4, Πασσιάς 3, Μιχαηλίδης 5, Σάββας 3, Νικολίνταης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 2, Τσάκαλος 7, Τσέλιος 1, Στεργίου 1, Γιαννόπουλος, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 2, Ρέσκος, Ασβεστάς 7, Χατζηκωνσταντίνου, Τρούλος 3, Κουτρουμπής 2, Μανθος 1, Στεφανίτσης 3.

Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 2/3-2/2