Τις δυνατότητες περαιτέρω ανάπτυξης της επισκεψιμότητας στο Ναύπλιο και επέκτασης της τουριστικής περιόδου μέσω των ειδικών μορφών τουρισμού, συζήτησε ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού Ναυπλιέων Κώστας Καράπαυλος με την υφυπουργό Πολιτισμού Έλενα Ράπτη.
Η συζήτησε περιελάμβανε την εφαρμογή προγραμμάτων εναλλακτικού τουρισμού, όπως η προώθηση του καταδυτικού και αναρριχητικού τουρισμού της περιοχής, τα οποία ανήκουν στο χαρτοφυλάκιο της υφυπουργού η οποία παράλληλα ενημέρωσε τον κ. Καράπαυλο για τις δράσεις που έχουν ενταχθεί στο Ταμείο Ανάκαμψης & Ανθεκτικότητας αλλά και για τη δυνατότητα αξιοποίησης ενός ακόμη σημαντικού εργαλείου, της θέσπισης «Οργανισμών Διαχείρισης και Ανάπτυξης Τουρισμού (DMMO)».
![karapaulos rapti tourismos 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/08/karapaulos-rapti-tourismos-1.jpg)
![karapaulos rapti tourismos](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/08/karapaulos-rapti-tourismos-1024x577.jpg)
Ως γνωστόν, το Ναύπλιο είναι ένας προορισμός που συνδυάζει ιστορία, γραφικότητα και μοναδική φιλοξενία. Στοιχεία που τον κάνουν ιδανικό, για εξορμήσεις και εκδρομές.