Την Παρασκευή 5 Ιουλίου ξεκίνησε η λειτουργία του νέου σιντριβανιού στην κεντρική πλατεία Μεγαλόπολης. Τη Δευτέρα 8 Ιουλίου διαπιστώθηκε ότι κάποιος – κάποιοι άγνωστοι, είχαν πετάξει μια μεγάλη πέτρα μέσα στο συντριβάνι, προκαλώντας ζημιές σε ένα προβολέα και σε ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.
Όπως ενημερώνει ο Δήμος Μεγαλόπολης, άμεσα έγινε επιδιόρθωση της βλάβης και το σιντριβάνι λειτουργεί και πάλι κανονικά.
![petra syntrivani megalopolis](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/07/petra-syntrivani-megalopolis.jpg)
“Είναι προφανές ότι η πέτρα δεν πετάχτηκε από κάποιο παιδί, ούτε κατά λάθος, αφού το μέγεθος της και η απόσταση που πετάχτηκε είναι μεγάλη. Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για πράξη δολιοφθοράς.
Τέτοιες ενέργειες είναι καταδικαστέες από την κοινωνία μας“, αναφέρει χαρακτηριστικά ο Δήμος.