Δύο μέρες αφιερωμένες στον μουσικοσυνθέτη Ηλία Ανδριόπουλο ήταν το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Ιουνίου κατά τις οποίες πραγματοποιήθηκε το 7ο Χορωδιακό Φεστιβάλ Ναυπλίου με τη συμμετοχή 9 χορωδιών.
Πλήθος κόσμου παρευρέθηκε το Σάββατο 1 Ιουνίου, στην πλατεία του Αγίου Σπυρίδωνος, όπου εμφανίστηκαν τέσσερις χορωδίες, το Καλλιτεχνικό Εργαστήρι “ΜΑΡΣΥΑΣ”, VOCAL – το Φωνητικό σύνολο Πάτρας, η Χορωδία Αιγιαλείας και το Χορωδιακό Εργαστήρι Ναυπλίου.
![afieroma ston ilia andriopoulo 5](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/06/afieroma-ston-ilia-andriopoulo-5-1024x576.jpg)
![afieroma ston ilia andriopoulo 4](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/06/afieroma-ston-ilia-andriopoulo-4-1024x576.jpg)
Την Κυριακή το πρωί, 2 Ιουνίου, έγινε η παρουσίαση του βιβλίου του συνθέτη Ηλία Ανδριόπουλου, ενώ στις 20:30, στην πλατεία του Αγίου Σπυρίδωνος, εμφανίστηκαν οι παιδικές χορωδίες του Άργους, του Ναυπλίου, της Επιδαύρου και το Νεανικό Τμήμα Χορωδιακού Εργαστηρίου Ναυπλίου.
![afieroma ston ilia andriopoulo 2](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/06/afieroma-ston-ilia-andriopoulo-2-1024x576.jpg)
![afieroma ston ilia andriopoulo 3](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/06/afieroma-ston-ilia-andriopoulo-3-1024x576.jpg)
![afieroma ston ilia andriopoulo 1](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/06/afieroma-ston-ilia-andriopoulo-1-1024x576.jpg)
Έπειτα, ο Στέφανος Βασιλόπουλο ερμήνευσε τραγούδια με τη συνοδία πιάνου, ενώ το φεστιβάλ έκλεισε με τη Μικτή Χορωδία Πύργου και το Πολυφωνικό τμήμα του Χορωδιακού Εργαστηρίου Ναυπλίου.