Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Απριλίου η προγραμματισμένη ημερήσια εκδρομή του Συλλόγου Αργείων “Ο Δαναός” στην Αρχαία Μεσσήνη.
Όπως σημειώνει ο Σύλλογος, “με μια μόνο λέξη οι εντυπώσεις όλων μας, ήταν ανεπανάληπτες. Τόσο απ την άψογη εικόνα ολου του αποκατεστημένου αρχαιολογικού χώρου της Αρχαίας Μεσσήνης, όσο και απ΄τις εξαιρετικές αναλύσεις και την εν γένει ξενάγηση και παρουσίαση ακόμη και της παραμικρής λεπτομέρειας από τους φίλους αρχαιολόγους του Συλλόγου κ.κ.Χρήστο Πιτερό και Κων/νο Τζιαμπάση που μας συνόδευσαν.
![arxaia messini o danaos](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/04/arxaia-messini-o-danaos-1024x576.jpg)
Το έργο του αρχαιολόγου Π.Θέμελη που «έφυγε» πρόσφατα, τεράστιο και μοναδικό, αφού κατάφερε να παρουσιάσει το μοναδικό πανελλήνια ολοκληρωμένο αρχαιολογικό χώρο σε πλήρη αποκατάσταση και άριστη εμφάνιση.
![arxaia messini o danaos 3](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/04/arxaia-messini-o-danaos-3-1024x576.jpg)
![arxaia messini o danaos 2](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/04/arxaia-messini-o-danaos-2-1024x576.jpg)
Ετσι τα λίγα λουλούδια που άφησε ο Χ.Πιτερός στον λιτό τάφο του εκεί με την παρουσία όλων μας, ήταν ενας ελάχιστος φόρος τιμής σ΄αυτόν τον μεγάλο Ελληνα αρχαιολόγο.
![arxaia messini o danaos 4](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/04/arxaia-messini-o-danaos-4.jpg)
![arxaia messini o danaos 5](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/04/arxaia-messini-o-danaos-5-1024x576.jpg)
Η εκδρομή μας έκλεισε με μια όμορφη ολιγόωρη στάση για φαγητο / καφέ /βόλτα την παραλία της Καλαμάτας. Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες φίλους και μέλη του συλλόγου σ΄αυτήν την όμορφη & χρήσιμη αρχαιολογική γνωριμία και βέβαια τους αρχαιολόγους κ.κ.Χρήστο Πιτερό και Κων/νο Τζιαμπάση που προσφέρθηκαν ευγενικά να μας συνοδεύσουν και να μας ξεναγήσουν εξαιρετικά”.