Στα όρια της υπερχείλισης βρέθηκε ο ποταμός Ζαπάντης στον δήμο Βέλου Βόχας, με τον δήμαρχο Θανάση Μανάβη να ανεβαίνει ο ίδιος σε μία μπουλντόζα, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να αναδείξει ότι είναι παρών στην πρώτη γραμμή για να μην πλημμυρίσουν Ζευγολατιό και Βραχάτι.
Η περιοχή είχε καταγράψει έντονα πλημμυρικά φαινόμενα και κατά το παρελθόν με τεράστιες ζημιές.
Βαρέα οχήματα επιχείρησαν στο σημείο του ποταμού όπου υπήρχε το πρόβλημα.
![kakokairia mpoulntoza korinthia](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/03/kakokairia-mpoulntoza-korinthia-1024x605.jpg)