Μία ιδιαίτερη μέρα έζησαν σήμερα Κυριακή 14 Ιανουαρίου όσοι βρέθηκαν στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας Ναυπλίου, όπου τελέσθηκε η βάπτιση ενός 20χρονου στο Βαπτιστήριο ενηλίκων του ναού, από 24 νονούς!
Ο Εμμανουήλ, αλβανικής καταγωγής, μένει μόνιμα στο Ναύπλιο.
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (8)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-8-1-1024x718.jpg)
Όπως σημειώνει ο εφημέριος της Ευαγγελίστριας π. Ελευθέριος Μίχος:
«Εκφράζοντας την επιθυμία του να γίνει Χριστιανός Ορθόδοξος, δέχθηκε σήμερα το ιερό βάπτισμα, σε μία ξεχωριστή τελετή που συγκίνησε όλους όσοι παραβρέθηκαν.
Η βάπτιση για κάθε πιστό σηματοδοτεί την είσοδό του στην Εκκλησία και αποτελεί ένα από τα ιερότερα μυστήρια της Ορθόδοξης πίστης, αφού μεταδίδεται στο βαπτιζόμενο χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος. Έτσι και ο Εμμανουήλ, άνοιξε ένα καινούριο κεφάλαιο στη ζωή του. Έγινε χριστιανός».
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (6)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-6-1-1024x527.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (5)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-5-1-1024x537.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (12)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-12-1-1024x549.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (3)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-3-1-1024x625.jpg)
Είναι συγκινητικό ότι ανάδοχοι υπήρξαν 24 νέα παιδιά, συμμαθητές και φίλοι του, οι οποίοι με πολύ χαρά, αγάπη και προθυμία, θέλησαν να γίνουν νονοί του.
«Εύχομαι στον νεοφώτιστο Εμμανουήλ, η νέα του πορεία να είναι φωτισμένη και αγιασμένη και στα 24 νέα παιδιά, που έγιναν σήμερα ανάδοχοι, πολλά συγχαρητήρια και να είναι ευλογημένα στην ζωή τους», αναφέρει χαρακτηριστικά ο εφημέριος του ναού.
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (9)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-9-1-908x1024.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (10)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-10-1-919x1024.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (4)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-4-1-1024x892.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (7)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-7-1-1024x909.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (11)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-11-1-1024x933.jpg)
![Βάπτιση 20χρονου με 24 νονούς Ευαγγελίστρια Ναυπλίου (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2024/01/Βάπτιση-20χρονου-με-24-νονούς-Ευαγγελίστρια-Ναυπλίου-2-1-1024x863.jpg)