Σε ανάρτηση πανό στο Ναύπλιο, και συγκεκριμένα στην Ακροναυπλία,, προχώρησαν φοιτητές της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, ως ένδειξη αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη.
Όπως αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους:
«Όχι στην ισραηλινή κατοχή της Παλαιστίνης που πληρώνει και ο λαός του Ισραήλ.
Ο λαός της Παλαιστίνης έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να υπερασπιστεί τη χώρα και τη ζωή του απέναντι στην ξένη κατοχή με όλα τα αναγκαία μέσα. Η περήφανη και μαχητική του στάση που δεν παραδίδεται και συνεχίζει τον δίκαιο αγώνα του, κερδίζει τον σεβασμό όλων!
![Καλών Τεχνών σημαία Παλαιστίνης (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/11/Καλών-Τεχνών-σημαία-Παλαιστίνης-2-1024x683.jpg)
Τρομοκράτες είναι αυτοί που σπέρνουν τον θάνατο και τον ξεριζωμό, όχι οι λαοί που παλεύουν για το δίκιο τους. Εδώ και 75 χρόνια ο λαός της Παλαιστίνης βρίσκεται κάτω από τον ζυγό της δολοφονικής ισραηλινής κατοχής που γίνεται με τις πλάτες ΝΑΤΟ – ΗΠΑ – ΕΕ. Όλα αυτά τα χρόνια οι ελληνικές κυβερνήσεις έχουν γίνει οι καλύτεροι σύμμαχοι του ισραηλινού κράτους-δολοφόνου. Στα 75 χρόνια γεμάτα εγκλήματα του κράτους-δολοφόνου του Ισραήλ με πογκρόμ, επιθέσεις κατά των Παλαιστίνιων και αμάχων, με χιλιάδες φυλακίσεις νέων, το αίμα που έχει χύσει ο λαός της Παλαιστίνης είναι αμέτρητο.
Εκφράζουμε την αμέριστη συμπαράστασή μας σε όλο τον παλαιστινιακό λαό, που διεκδικεί νόμιμα και δίκαια το δικαίωμα να έχει τη δική του πατρίδα!
![Καλών Τεχνών σημαία Παλαιστίνης (3)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/11/Καλών-Τεχνών-σημαία-Παλαιστίνης-3-1024x683.jpg)
![Καλών Τεχνών σημαία Παλαιστίνης (1)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/11/Καλών-Τεχνών-σημαία-Παλαιστίνης-1-1024x887.jpg)
Δυναμώνουμε τον αγώνα μαζί με τους λαούς όλου του κόσμου, μαζί με το εργατικό – λαϊκό κίνημα στη χώρα μας για να ικανοποιηθούν τα δίκαια και διαχρονικά αιτήματά του. Νίκη στον λαό της Παλαιστίνης!
- Καταδικάζουμε την εισβολή του Ισραήλ στη Λωρίδα της Γάζας.
- Καμία συμμετοχή – Καμία στήριξη από τη χώρα μας στον σφαγιασμό του παλαιστινιακού λαού. Να αποσυρθεί η φρεγάτα “Ψαρά” από την περιοχή.
- Να τερματιστεί η ισραηλινή κατοχή!
- Τη δημιουργία ενιαίου ανεξάρτητου παλαιστινιακού κράτους με πρωτεύουσα την Ανατολική Ιερουσαλήμ στα σύνορα του 1967.
- Το δικαίωμα επιστροφής όλων των Παλαιστίνιων προσφύγων στις εστίες τους, με βάση τις σχετικές αποφάσεις του ΟΗΕ.
- Την άμεση απελευθέρωση όλων των Παλαιστίνιων και άλλων πολιτικών κρατουμένων που κρατούνται στις ισραηλινές φυλακές.
ΟΙ ΛΑΟΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ!»
![Καλών Τεχνών σημαία Παλαιστίνης (5)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/11/Καλών-Τεχνών-σημαία-Παλαιστίνης-5-740x1024.jpg)