Στο πλαίσιο του προγράμματος της Ανακύκλωσης που εκπονεί η Α΄ τάξη του Γυμνασίου Λυγουριού, αφού προηγήθηκε η συμμετοχή των μαθητών/-τριών στο Εκπαιδευτικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του ΚΠΕ Νέας Κίου «Ανακύκλωσε κι εσύ, προστάτεψε τη Γη», η επίσκεψη στο Κέντρο Ανακύκλωσης αυτοκινήτων ΟΙΚΟΣΥΛΑΝ, η συμπλήρωση φύλλων εργασίας και οι συζητήσεις στην αίθουσα, αξιοποιήθηκαν φθαρμένα λάστιχα αυτοκινήτων και δημιουργήθηκαν ανοιξιάτικες γλάστρες για να ομορφύνουν το σχολείο.
Αυτός ο βιωματικός τρόπος μάθησης θεωρείται ότι ενισχύει τη συνεργασία και την αλληλεγγύη, οδηγώντας τους μαθητές/-τριες σε διαύλους επικοινωνίας τόσο μεταξύ τους όσο και με τους εκπαιδευτικούς τους.
Παράλληλα, εν όψει του Πάσχα, ομάδα μαθητών/- τριών του σχολείου κατασκεύασαν ένα μικρό «κήπο» με το Σταυρό του Γολγοθά, ατενίζοντας προς το δρόμο του Ιερού Μαρτυρίου.
![Πασχαλινή δράση γυμνάσιο Λυγουριού (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/04/Πασχαλινή-δράση-γυμνάσιο-Λυγουριού-2-1024x644.jpg)
![Πασχαλινή δράση γυμνάσιο Λυγουριού (5)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/04/Πασχαλινή-δράση-γυμνάσιο-Λυγουριού-5.jpg)
![Πασχαλινή δράση γυμνάσιο Λυγουριού (6)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/04/Πασχαλινή-δράση-γυμνάσιο-Λυγουριού-6.jpg)
![Πασχαλινή δράση γυμνάσιο Λυγουριού (4)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/04/Πασχαλινή-δράση-γυμνάσιο-Λυγουριού-4-2.jpg)