Παραμονή των Θεοφανίων βούτηξαν στην Καλαμάτα και έπιασαν το σταυρό. Σήμερα, Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2023, μετά τον Εσπερινό των Θεοφανίων στον παρακείμενο Ιερό Ναό Αγίας Βαρβάρας πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός των υδάτων στο Δημοτικό Κολυμβητήριο, με μικρούς αθλητές να βουτούν στο νερό της πισίνας για να ανασύρουν τον Τίμιο Σταυρό.
![Αγιασμός υδάτων στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καλαμάτας (1)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/01/Αγιασμός-υδάτων-στο-Δημοτικό-Κολυμβητήριο-Καλαμάτας-1-1024x576.jpg)
Το ιερό σύμβολο έπιασε ο Δημήτρης Τζούνης, 12 ετών, αθλητής του Άργη Καλαμάτας, ο οποίος έλαβε ένα σταυρό ως δώρο.
![Αγιασμός υδάτων στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καλαμάτας (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2023/01/Αγιασμός-υδάτων-στο-Δημοτικό-Κολυμβητήριο-Καλαμάτας-2-1024x551.jpg)
Στην τελετή παρέστη ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, ο Βουλευτής Μεσσηνίας Μίλτος Χρυσομάλλης, αιρετοί της αυτοδιοίκησης, μέλη των κολυμβητικών Συλλόγων της πόλης και πλήθος κόσμου.