Το βράδυ της Τετάρτης 21 Δεκεμβρίου 2022 εγκαινιάστηκε στην αίθουσα πολιτισμού του Προοδευτικού Συλλόγου Ναυπλίου «Ο ΠΑΛΑΜΗΔΗΣ» εικαστική έκθεση τοπικών καλλιτεχνών, με θέμα «την γέννηση και την γένεση». Η έκθεση θα διαρκέσει έως το Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023 και οι επισκέπτες θα μπορούν να την απολαύσουν καθημερινά από τις 17.00 μέχρι τις 21.00.
Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν με τα έργα τους στην έκθεση ταξίδεψαν-και θα ταξιδέψουν- τους επισκέπτες στον χώρο της Τέχνης… σε χώρο που δεν είναι ορατός… σε χώρο που η φαντασία του δημιουργού και η πλοκή των εικόνων παραπέμπουν τους επισκέπτες σε άλλες σφαίρες… σε αλληγορίες και σε συμβολισμούς…
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-1-1-1024x576.jpg)
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο--1024x575.jpg)
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-4.jpg)
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-3.jpg)
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-2-1024x758.jpg)
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-1.jpg)
Η Εικαστική Τέχνη είναι παρούσα στ΄ Ανάπλι και εκπροσωπείται από μια γενιά νέων ανθρώπων που δένουν αρμονικά το παρελθόν με το μέλλον.. τις νέες με τις παλιές εκφραστικές απεικονίσεις του κόσμου…
Η παρούσα έκθεση δεν είναι παρά η αρχή μιας σειράς παρόμοιων εικαστικών εκθέσεων που προγραμματίζει και προβάλλει ο Σύλλογός μας αφού η πόλη του Ναυπλίου είναι φυτώριο από το οποίο αναδεικνύονται καλλιτέχνες.
![Εικαστική έκθεση Ναύπλιο](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/12/Εικαστική-έκθεση-Ναύπλιο-750x1024.jpg)
Στο οικείο και ζεστό περιβάλλον του Συλλόγου παραβρέθηκαν και τίμησαν τους καλλιτέχνες, ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΝ Γιώργος Καχριμάνης, ο Πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Τάσος Ζαφείρης, ο Αντιπρόεδρος του ΔΟΠΠΑΤ Γιώργος Χατζόπουλος και Αναπλιώτες επισκέπτες που έδειξαν ότι η πόλη εκτιμά, στηρίζει και αγαπά την Τέχνη…