Εκδήλωση αφιέρωμα για την επέτειο του έπους του 1940 διοργανώνει την Παρασκευή 28η Οκτωβρίου 2022 και ώρα 19:30 στο Βουλευτικό, ο Δήμος Ναυπλιέων και ο ΔΟΠΠΑΤ με το μουσικό σχήμα Βυζαντινοί και παραδοσιακοί Αντίλαλοι σε διδασκαλία και διέυθυνση Κωνσταντίνου Ρούτουλα.
![Εκδήλωση αφιέρωμα για την επέτειο του έπους του 1940](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/10/Εκδήλωση-αφιέρωμα-για-την-επέτειο-του-έπους-του-1940-1024x724.jpg)
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει θεομητορικούς βυζαντινούς ύμνους της ακολουθίας της Αγίας Σκέπης της Θεοτόκου, η οποία ψάλλεται κατά την 28η Οκτωβρίου, με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος , τραγούδια παραδοσιακά για τους νεότερους αγώνες του έθνους μας και το έπος του 1940 καθώς και σύγχρονα έντεχνα άσματα και εμβατήρια.