Μια σημαντική εκδήλωση με θέμα «Ελιά και κλιματική αλλαγή» διοργάνωσε χθες, Σάββατο 18 Ιουνίου, ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας σε συνεργασία με την Επιστημονική Εταιρεία Εγκυκλοπαιδιστών Ελαιοκομίας (4Ε).
![Εκδήλωση Άστρος Ελιά](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/06/289002726_564310425172488_2908277871989495960_n-576x1024.jpg)
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον ιδανικότερο για το θέμα χώρο, το θεματικό πάρκο ελιάς στο ΕΠΑΛ Άστρους, που περιλαμβάνει εντυπωσιακά ελαιόδενδρα αλλά και σπάνια και ανεκτίμητης αξίας εκθέματα.
![page 42 horz](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/06/page-42-horz.jpg)
Το ζήτημα της ελαιοκομίας στην περιοχή αλλά και συνολικά στην επικράτεια ήταν φυσικά στο επίκεντρο των ενδιαφερουσών ομιλιών, που περιστράφηκαν γύρω από το πώς η κλιματική αλλαγή επηρεάζει και την ελαιοπαραγωγή, το «αποτύπωμα» του διοξειδίου του άνθρακα στο ελαιόλαδο, τις υπέρπυκνες και παραδοσιακές καλλιέργειες ελαιοδένδρων αλλά και το ΠΟΠ «Ελιά Καλαμών» καθώς η Κυνουρία αντιτίθεται στην ρύθμιση Αποστόλου και στην απόφαση του ΣτΕ και ζητά να επεκταθεί το ΠΟΠ και στη δική της περιοχή.
Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο αντιδήμαρχος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αλιείας και Εμπορίου Βόρειας Κυνουρίας, Παναγιώτης Καμπουρολιάς.
![287735515 564310585172472 1416807802851363725 n](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/06/287735515_564310585172472_1416807802851363725_n-1024x768.jpg)
«Ενώ η ζήτηση σε ελαιόλαδο αυξάνει και άλλες χώρες όπως η Τουρκία, το Πακιστάν, η Τυνησία αλλά και παραδοσιακά ελαιοπαραγωγές χώρες όπως η Ισπανία, Πορτογαλία Ιταλία αυξάνουν την ποσότητα παραγωγής του ελαιολάδου τους δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει μείωση της παραγωγής. Το γεγονός αυτό πρέπει να μας προβληματίσει…», επεσήμανε σε δήλωσή του ο Πρόεδρος του ΠεΣυ Πελοποννήσου, Γιάννης Μαλτέζος.
![Μαλτέζος](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/Μαλτέζος-1024x576.png)
Να υπενθυμίσουμε ότι το Περιφερειακό Συμβούλιο έχει ήδη πάρει απόφαση για στήριξη του αιτήματος των ελαιοπαραγωγών της Κυνουρίας, της Λακωνίας και της νότιας Ηλείας.
Καθώς η ελιά και το ελαιόλαδο αποτελούν ίσως τα σημαντικότερα κομμάτια της αγροτικής παραγωγής στην Πελοπόννησο αλλά και συνολικά στη χώρα η εκδήλωση «Ελιά και κλιματική αλλαγή» στη Βόρεια Κυνουρία διαφώτισε τόσο τους παραγωγούς της περιοχής όσο και τους καταναλωτές για το μέλλον του προϊόντος.