Χωρίς την λαμπρότητα της προ Κόβιντ εποχής, αλλά με βαθύ θρησκευτικό συναίσθημα και μέσα σε κλίμα κατάνυξης πραγματοποιήθηκε συνοδεία χιλιάδων πιστών η καθιερωμένη συνάντηση των επιταφίων στην πλατεία Δημοκρατίας στο Άργος. Έλειψαν τα θρησκευτικά λάβαρα που αναρτώντο παλαιότερα στην Νεοκλασική αγορά, έμπροσθέν της οποίας ο χώρος ήταν κατειλημμένος από ΙΧ! Θαμώνων των καφενείων.
![επιταφιοι 2022 Άργος 4](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/επιταφιοι-2022-Άργος-4-1024x576.jpeg)
Δυστυχώς για μια ακόμα φορά η πλατεία εάλω.
![επιταφιοι 2022 Άργος 6](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/επιταφιοι-2022-Άργος-6-1024x704.jpg)
Η κοσμοπλημμύρα είχε ως αποτέλεσμα και την «Άνοιξη» των καταστημάτων της πέριξ της πλατείας Ομονοίας (Αγ. Πέτρου) που έζησαν τις καλές μέρες εποχές του παρελθόντος.
![επιταφιοι 2022 Άργος 8](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/επιταφιοι-2022-Άργος-8-1024x766.jpg)
Τα τσίπουρα είχαν και πάλι την τιμητική τους, συνοδευόμενα από προπόσεις για καλή Ανάσταση.
![επιταφιοι 2022 Άργος 7](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/04/επιταφιοι-2022-Άργος-7-1024x766.jpg)