«Όταν μένουν τα χιόνια στα βουνά, καλούν κι άλλα», λέγανε οι παλαιοί, όταν δεν υπήρχαν επιστημονικές μετρήσεις πρόβλεψης καιρικών φαινομένων. Εδώ και μήνα ο Πάρνωνας και κυρίως η Ζήρεια συνέχιζαν να αστράφτουν από το χιόνι, «καλώντας κι άλλο να πέσει». Για μια ακόμα φορά ο καιρός χτες τους έκανε το κέφι χιονίζοντας ΒΔ, Δ και ΝΔ της Αργολίδας με αποτέλεσμα το κρύο να επιστρέψει με θερμοκρασίες μεταξύ +4ο και +5ο .
![pinakas kairou](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/03/pinakas-kairou-1024x603.jpg)
Όπως δείχνει ο μετεωρολογικός σταθμός του Άργους στις 8 το πρωί ανέβηκε στους +5,3ο . Μάρτης γδάρτης και κακός παλουκοκαύτης όπως λέει και η λαϊκή σοφία.