Μία ξεχωριστή ξενάγηση στην βιομηχανική Αργολίδα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου. Την διοργάνωση είχε αναλάβει η «ΒΙΔΑ ΑΜΚΕ» με ξεναγό την Ματίνα Χουντάλα.
Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν σημαντικά απομεινάρια μιας ξεχωριστής βιομηχανικής ιστορίας με εργοστάσια κονσερβοποιίας, υφαντουργίας σταθμούς τρένων και άλλα σημεία αναφοράς.
Η περιήγηση διήρκησε περίπου 3 ώρες σε τόπους και σημεία όπου η βιομηχανική δημιούργησε στην Αργολίδα, εργοστάσια κονσερβοποιίας, κλωστοϋφαντουργίας, καπνεργοστάσια αλλά και την σιδηροδρομική σύνδεση του Άργους – Ναυπλίου με κεντρικά λιμάνια.
«Στην ΒΙΔΑ προσπαθήσαμε να «δούμε» λίγο διαφορετικά αυτόν τον φημισμένο τόπο. Τρέξαμε οργανώσαμε, προβληματιστήκαμε για την βέλτιστη διαδρομή γιατί ήμασταν σίγουροι πως η “βιομηχανική” προσέγγιση θα φανέρωνε κτίρια και ιστορίες εξίσου σημαντικές με αυτές του Αγαμέμνονα, του Ευρυσθέα ή του Σταϊκόπουλου & Μοσχονησιώτη. Ιστορίες άγνωστες στο ευρύ κοινό μα εξίσου σημαντικές όσον αφορά τις αλλαγές που έφεραν στην ζωή του τόπου». ανέφερε η Ματίνα Χουντάλα.
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (7)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-7.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (5)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-5.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (4)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-4.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-2.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (1)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-1.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (8)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-8.jpg)
![Βιομηχανική κληρονομιά Αργολίδας επίσκεψη (6)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2022/02/Βιομηχανική-κληρονομιά-Αργολίδας-επίσκεψη-6.jpg)