Παρουσία της Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου, τελέσθηκε χθες στη Γιάλοβα, η επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των θανόντων Γάλλων από ελονοσία κατά την περίοδο 1828-1832.
Της Ακολουθίας προέστη ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Μεσσηνίας Πανοσιολ. Αρχιμ. Ειρηναίος Γκουγκούνης, ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο καθηγητής Νεότερης Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Αθανάσιος Χρήστου.
![Παρουσία της Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου τελέσθηκε σήμερα στην Γιάλοβα η επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των θανόντων Γάλλων από θέρμες κατά την περίοδο 1828-1832.](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/DSC_1904-1024x684-1.jpg)
Το «παρών» έδωσαν επίσης ο Βουλευτής Μεσσηνίας, Ι. Λαμπρόπουλος, ο Δήμαρχος Πύλου-Νέστορος, Π. Καρβέλας, ο Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας, Ευστ. Αναστασόπουλος, Αντιδήμαρχοι, Δημοτικοί και Περιφερειακοί Σύμβουλοι, καθώς και εκπρόσωποι άλλων τοπικών Φορέων.
Κατά την περίοδο 1828 – 1832, πάνω από 300 Γάλλοι αξιωματικοί και οπλίτες του εκστρατευτικού σώματος του Στρατηγού Μαιζόν πέθαναν από ελονοσία, υπερασπιζόμενοι την ελευθερία της Ελλάδας.
![Παρουσία της Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου τελέσθηκε σήμερα στην Γιάλοβα η επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των θανόντων Γάλλων από θέρμες κατά την περίοδο 1828-1832.](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/DSC_1926-scaled-1-1024x684.jpg)