Ο κορωνοϊός παραμένει ανάμεσά μας με το ποσοστό των θετικών κρουσμάτων στα παιδιά να παραμένει σε υπψηλά επίπεδα. Συγκεκριμένα την εβδομάδα από 4-10 Οκτωβρίου το σύνολο των ασθενών ηλικίας 4-18 ετών είναι 4.135, αποτελώντας το 27% (-3.57% από την προηγούμενη εβδομάδα) στο σύνολο των μολύνσεων.
Για το ίδιο διάστημα ο δείκτης θετικότητας ήταν 1.17% σε σύνολο 1.303.844 εργαστηριακών ελέγχων (RT-PCR/Rapid-Ag) και 0.25% σε σύνολο 1.911.382 self test. Στο σύνολο των ελέγχων, το ποσοστό θετικότητας ήταν 0.48%.
![Δείκτης θετικότητας 13 10 2021 (2)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/Δείκτης-θετικότητας-13-10-2021-2-1024x318.png)
Να σημειωθεί ότι την εβδομάδα αναφοράς, οι εισαγωγές νέων ασθενών ήταν 1.302, ενώ το σύνολο των εξιτηρίων λόγω ίασης ήταν 1.000.
![Δείκτης θετικότητας 13 10 2021 (1)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/Δείκτης-θετικότητας-13-10-2021-1-1024x473.png)
Το υψηλότερο ποσοστό ανάμεσα στις περιοχές εντοπίζεται στην Δράμα με θετικότητα 1,36% και ακολουθεί η Καβάλα με 1,19%.
Στην Πελοπόννησο το υψηλότερο ποσοστό θετικότητας καταγράφει η Μεσσηνία με 0,68% και ακολουθεί η Αργολίδα με 0,48%. Αντιστρόφως ανάλογη είναι η πορεία των κρουσμάτων στις δύο περιοχές, με τη Μεσσηνία να είναι ψηλότερα τις τελευταίες ημέρες. Τον χαμηλότερο δείκτη θετικότητας στην Περιφέρεια Πελοποννήσου εντοπίζεται στη Λακωνία (0,24%). Χαμηλά είναι και η Κορινθία, με 0,28%. Σε όλη την Πελοπόννησο το μικρότερο ποσοστό εμφανίζει η Ηλεία (0,20%)
Αναλυτικά η θετικότητα κορωνοιού ανά περιοχή στον παρακάτω πίνακα:
![Δείκτης θετικότητας 13 10 2021 (3)](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/10/Δείκτης-θετικότητας-13-10-2021-3-1024x628.png)