Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα χθες, Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου, για την ημέρα εθνικής μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από το τουρκικό κράτος, παρέστη ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, στον προαύλιο χώρο του ναού της Αναλήψεως του Σωτήρος, εψάλη επιμνημόσυνη δέηση, εκφωνήθηκε ομιλία και κατατέθηκαν στεφάνια στο μνημείο των Μικρασιατών.
![mikrasiates 006](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/mikrasiates-006.jpg)
![mikrasiates 005](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/mikrasiates-005.jpg)
![mikrasiates 003](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/mikrasiates-003.jpg)
![mikrasiates 002](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/mikrasiates-002.jpg)
![mikrasiates 001](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/mikrasiates-001.jpg)
Στην ίδια εκδήλωση παρέστησαν, μεταξύ άλλων, οι βουλευτές Περικλής Μαντάς, Μίλτος Χρυσομάλλης, ο δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, οι αντιπεριφερειάρχες Στάθης Αναστασόπουλος και Βασίλης Καπέλιος, καθώς και εκπρόσωποι συλλόγων Μικρασιατών της μεσσηνιακής πρωτεύουσας.