Με πανηγυρικό εσπερινό μετ΄ αρτοκλασίας τιμήθηκε η εορτή του Γενεσίου της Θεοτόκου στο απόκρημνο εκκλησάκι της Παναγίας στην Καραθώνα Ναυπλίου το απόγευμα της Τρίτης 7 Σεπτεμβρίου. Πρόκειται για το μοναδικό ασκητήριο της περιοχής που σώζεται σε τόσο καλή κατάσταση.
Τον εσπερινό τέλεσε ο πρωτοπρεσβύτερος πατήρ Ελευθέριος Μίχος, εφημέριος του Ιερού ναού Ευαγγελιστρίας Ναυπλίου.
Σήμερα ανήμερα της εορτής, Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου και ώρα 7:00 πρωινή εψάλη ο Όρθρος και τελέστηκε η Θεία Λειτουργία.
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-5-1024x473.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-4-1024x473.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-2-1024x473.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-1.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-3.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-6.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-8.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/09/panagia-katakekrimmeni-karathona-7-1024x473.jpg)