Στο πλαίσιο της ανάπτυξης δράσεων συναφών με την “Γαλάζια Σημαία” στο δήμο Κορινθίων πραγματοποιήθηκε ομιλία και “εικονική διάσωση λοουμένου σε εξάντληση εντός θαλάσσης” στην παραλία Καλάμια.
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/07/Korinthos-diasosi-3-1024x576.jpg)
Η δράση ήταν η πρώτη εκ των πέντε που θα υλοποιήσει ο Δήμος Κορινθίων την τρέχουσα καλοκαιρινή περίοδο και αναλυτικά περιελάμβανε:
- «Ομιλία από το ναυαγοσώστη για τους κανόνες ασφαλούς κολύμβησης
- Επίδειξη εικονικής διάσωσης λουομένου σε εξάντληση εντός θαλάσσης (πραγματοποιήθηκε 200 μ από την ακτή) και
- ομιλία υπευθύνου ακτής για την καθαριότητα της».
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/07/Korinthos-diasosi-4.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/07/Korinthos-diasosi-1-1024x576.jpg)
Στόχος ήταν αφενός να γνωρίζουν οι λουόμενοι τους κανόνες ασφαλούς κολύμβησης που αφορούν την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα και αφετέρου την φροντίδα για μια καθαρή ακτή.