Ένα σοβαρό πρόβλημα για τους νεφροπαθείς της Κορινθίας και όχι μόνο έχει ανακύψει τις τελευταίες μέρες καθώς ο ένας εκ των δυο ιατρών-νεφρολόγων που υπηρετούν στη μονάδα τεχνητού νεφρού του Νοσοκομείου Κορίνθου, μετακινείται σε άλλη θέση.
Στην κίνηση αυτή της διοίκησης του Νοσοκομείου αντέδρασε έντονα ο Σύλλογος Νεφροπαθών Κορινθίας με επιστολή την οποία κοινοποίησε στους βουλευτές του νομού και ζητά να μην μετακινηθεί ο γιατρός καθώς αυτό θα σημαίνει πολλαπλούς κινδύνους για την υγεία των ασθενών που έχει υπό την επίβλεψή του.
Οι νεφροπαθείς μάλιστα επισημαίνουν ότι η κρισιμότητα της ασθένειάς τους επιβάλλει την περίθαλψή τους από εξιδεικευμένο γιατρό-νεφρολόγο, αφού ένας γενικός ιατρός ή άλλης ειδικότητας γιατρός δεν θα προλάβει να κάνει τίποτα στην περίπτωση που προκύψει πρόβλημα κατά την αιμοκάθαρση.
Αναλυτικά η επιστολή των Νεφροπαθών:
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/kor-nefropatheis-1-745x1024.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/kor-nefropatheis-2-745x1024.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/kor-nefropatheis-3-745x1024.jpg)
![](https://www.anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/05/kor-nefropatheis-4-673x1024.jpg)