Συναντήσεις και επισκέψεις σε χώρους τουριστικού ενδιαφέροντος στην Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας πραγματοποίησε η αντιπεριφερειάρχης Τουρισμού Αννα Καλογεροπούλου, συνοδευόμενη από τον αντιπεριφερειάρχη Αργολίδας Γιάννη Μαλτέζο, καθώς και τον αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού Γιάννη Μαντζούνη.
Συγκεκριμένα, κατά την επίσκεψη της αντιπεριφερειάρχη Τουρισμού στο Ναύπλιο πραγματοποιήθηκε -παρουσία του δημάρχου Ναυπλιέων Δημήτρη Κωστούρου και στελεχών της Περιφέρειας, του δήμου της αργολικής πρωτεύουσας και της Αναπτυξιακης “Πάρνωνα”- αυτοψία στον χώρο που θα τοποθετηθεί το Τουριστικό Περίπτερο, που θα είναι στο λιμάνι, πλησίον του νέου κόμβου της Πειραιώς.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/03/anna-kalogeropoulou-argolida-3.jpg)
Ακολούθησαν επισκέψεις σε χώρους τουριστικού ενδιαφέροντος για το ενδεχόμενο αξιοποίησής τους, συναντήσεις με φυσικά πρόσωπα που σχετίζονται με τις εναλλακτικές μορφές τουρισμού, όπως ο αθλητικός και ο αγροδιατροφικός.
«Στόχος της περιφερειακής Αρχής είναι να εντοπισθούν και να αναδειχθούν τα σημεία ιδιαίτερου φυσικού κάλλους και να ενισχυθούν οι βιωματικές εμπειρίες που μπορεί να αποκομίσει ο επισκέπτης της Πελοποννήσου. Είναι κοινή γνώση όλων πλέον ότι ο τουρισμός στην μετά covid εποχή κάνει στροφή προς τις θεματικές μορφές και προς πιο ποιοτικές υπηρεσίες, που αναδεικνύουν την αυθεντικότητα του κάθε προορισμού και η Πελοπόννησος έχει όλες τις προϋποθέσεις» σημείωσε η αντιπεριφερειάρχης.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/03/anna-kalogeropoulou-argolida-1.jpg)