Κάποια από τα σημεία στη παραλιακή ζώνη του Ναυπλίου που παρουσιάζουν εικόνα εγκατάλειψης, παρουσιάζει με φωτογραφίες ο τοπικός σύβμουλος της πόλης Κώστας Καράπαυλος, ο οποίος κάνει παράλληλα το δικό του σχόλιο, μιλώντας για ερείπια στη σειρά στο τουριστικό μέτωπο του Ναυπλίου.
Αναφορικά με την πάλαι ποτέ πισίνα του Αμφιτρύωνα ο επικεφαλής της παράταξης «Ανάπλι Εμπρός!» επισημαίνει: «Εκκρεμής δίκη για τον Κήπο και την Πισίνα του Αμφιτρυωνα, χωρίς να έχει συζητηθεί κάτι επ αυτού στα όργανα».
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/pisina-amfitriona-1024x768.jpg)
Σε ότι έχει να κάνει με το Ναυτικό Όμιλο και τις Μπανιέρες ο κ. Καράπαυλος σημειώνει: «Πριν από επτά χρόνια όταν συζητείτο το Master Plan του λιμανιού είπαν ότι με αυτό θα λυνόταν το αδιέξοδο για τον Όμιλο και τις Μπανιέρες. Εις ώτα μη ακουόντων είπε ο Αντωνιάδης ότι δεν θα λυνόταν το θέμα και πρότεινε άλλη λύση».
«Παραμένουν έρημα τα κτήρια και ντροπή για όλους μας. Αυτοί οι τουριστικοί επιχειρηματίες πως τα καταπινουν αυτά;», αναρρωτιέται ο τοπικός σύμβουλος Ναυπλίου.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/egkataleipsi-nafplio-3.jpg)
Σε ότι αφορά το Ηλιοστάσιο τονίζει: «Ουδείς ασχολείται που έχει καταχωριστεί στο Κτηματολόγιο ως αγνώστου ιδιοκτήτη».
Όπως προτείνει ο Κ. Καράπαυλος: «Απλώς δεν μπορούν. Απλή είναι η εξήγηση. Ας το παραδεχτούν και ας πράξουν κάτι απλό. Να δημιουργήσουν μια τασκ φορς. Μια ομάδα ειδικών (νομικών, τοπογράφων, αρχαιολόγων, πολεοδομων κ.α.) που εθελοντικά να συνταξουν ένα σχέδιο δράσεων».
Και καταλήγει: «Οι άνθρωποι που έχουν τις γνώσεις και επιθυμούν να προσφέρουν εθελοντικά στην πόλη που αγαπούν υπάρχουν. Αλλιώς τα ερείπια θα παραμείνουν για πολλά χρόνια ακόμα».
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/egkataleipsi-nafplio-1.jpg)
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/egkataleipsi-nafplio-4.jpg)
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/egkataleipsi-nafplio-2.jpg)
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/egkatalipsi-nafplio.jpg)