Τη σύμβαση για το περίπτερο τουριστικής πληροφόρησης (infokiosk), που άμεσα θα λειτουργήσει στο Ναύπλιο, υπέγραψε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας ο οποίος μετέβη σήμερα Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου για τον σκοπό αυτό στο διοικητήριο της Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας, στην Αργολική πρωτεύουσα.
Τη σύμβαση συνυπέγραψαν ο δήμαρχος Ναυπλιέων Δημήτρης Κωστούρος και ο διευθύνων σύμβουλος της Αναπτυξιακής Πάρνωνα Μαρίνης Μπερέτσος, παρουσία -μεταξύ άλλων- του αντιπεριφερειάρχη Αργολίδας Γιάννη Μαλτέζου, καθώς και των αντιπεριφερειαρχών Τουρισμού Αννας Καλογεροπούλου και Αθλητισμού Γιάννη Μαντζούνη.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/info-kiosk-nafplio-5.jpg)
«Η λειτουργία του περιπτέρου, σε προκατασκευασμένο βαρέος τύπου που θα εγκατασταθεί σε κεντρικό χώρο της αργολικής πρωτεύουσας, θα γίνει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα» σημείωσε ο Π. Νίκας, προσθέτοντας ότι σε αυτό θα απασχολούνται τρία άτομα.
«Μέσω της δομής αυτής επιδιώκεται η προβολή της Αργολίδας, της Περιφέρειας Πελοποννήσου αλλά και της Ελλάδας γενικότερα, παράλληλα δε θα ενισχύσουμε την αλληλεπίδραση με τους επισκέπτες, τόσον όσον αφορά ποιοτικά χαρακτηριστικά -χώρα προέλευσης κλπ- όσο και παρατηρήσεις για ενδεχόμενα προβλήματα που αυτοί εντοπίζουν» συνέχισε ο περιφερειάρχης.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/info-kiosk-nafplio-4.jpg)
Στόχος της λειτουργίας του εν λόγω περιπτέρου είναι η αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών τουριστικής πληροφόρησης και προβολής του Ναυπλίου και της Αργολίδας γενικότερα, ως προορισμού φιλικού προς τον επισκέπτη, όλες τις εποχές του χρόνου.
Ο επισκέπτης θα μπορεί να αναζητήσει πληροφορίες για τα σημεία ενδιαφέροντος του στην περιοχή (αξιοθέατα, μνημεία, μουσεία) καθώς και πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες διαμονής, σίτισης ή επιμέρους δραστηριοτήτων (περιπατητικές διαδρομές, πολιτιστικά και αθλητικά δρώμενα.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/info-kiosk-nafplio-1-1024x683.jpg)
Οι πόροι για την υλοποίηση της προγραμματικής σύμβασης, οι οποίοι ανέρχονται σε 80.500 ευρώ, προέρχονται από την Περιφέρεια Πελοποννήσου, η οποία θα συνεισφέρει το ποσό των 80.000 ευρώ ενώ τα υπόλοιπα 500 ευρώ θα καταβληθούν από την Αναπτυξιακή Πάρνωνα.
![](https://anagnostis.org/wp-content/uploads/2021/02/info-kiosk-nafplio-3.jpg)